Брехня чи правда? Вчимося визначати правдивість слів
Як би ми не вірили у світлу сторону світу, та намагались не помічати темну сторону, а людям завжди є що приховувати. Це не погано, дійсно, навіть найближчим людям дещо не потрібно знати про наше особисте життя. У всіх є таємниці. Але є така брехня або недомовленість, яка шкодить, псує відносини, ускладнює життя. Це стосується багатьох сфер життя, таких як ділові відносини, стосунки з близькими або якісь випадкові контакти з людьми. Тому розберемось, як виявляти брехню. Це потрібно для нашого спокою та безпеки.
Відразу скажу, що навіть найдосвідченіший фахівець, психолог, агент поліції або будь-хто не може дуже точно визначити чи бреше людина. Брехень може бути підготовленим і говорити неправду вправно переконливо.
Ознаки брехні
- Невпевнені емоції. Наприклад, коли людина посміхається, то задіяно дуже багато м’язів обличчя. Не тільки м’язи рта, а і навколо очей. Коли людина імітує посмішку, то ротом може посміхатись, а куточки очей залишаються не задіяними. Неприродна міміка, та інші дивні або невпевнені рухи. Одразу це може бути непомітним, треба час для спостереження і аналізу.
- Не детальна розповідь. Коли людина бреше, то намагається розповідати без додаткових деталей. Якщо це помітити і спитати про недосказані дрібниці, то скоріше за все буде зроблена пауза. Це із-за того, що брехню треба придумати.
- Агресія. Деякі люди погано контролюють свої емоції. У процесі брехні, коли ситуація заходить дуже далеко, або людина починає втомлюватись від великої кількості вигадок, то може бути проявлена агресивна поведінка викликана стресом.
- Маніпуляції. Тут треба відрізняти ситуації. Є приклад, коли людина не бреше, а просто не знає що сказати, тому може так і відповісти: “навіть не знаю, що сказати…”. Або коли людина відповідає питанням на питання: “а ти сам що думаєш з цього приводу?”. Або відповідь просто є фактом питання, наприклад: “це добре питання…”. Останні два приклада вже можуть бути ознаками спроб брехати. Але важливо зіставляти такі репліки з контекстом ситуації. Більш явною ознакою є спроби перевести на іншу тему. Або спроби переконати фразами: “чесно”, “повір мені”, “та правду кажу”…
- Багатослівність та повторюваність слів. Ненадійний фактор, але часто, коли людину запитують про щось, а вона намагається брехати, то це може супроводжуватись досить марною багатослівністю. Як то кажуть “заговорити зуби”.
- Протиріччя у сказаному – явна ознака. Брехун може помилитись і щось не додумати. Або різні відповіді на одне і те саме питання. Тут і коментувати нічого.
Щоб точніше визначати брехню від конкретної людини, то треба як можна довше з нею проводити час і спілкуватись. Чим більше ознак помічаєте, тим більше впевненості в тому, що людина бреше.
Також вивчайте самого себе. Ясна річ, всі люди різні і відрізняються від нас самих. Але є і спільні ознаки. Знаючи як ми самі себе поводимо, можно це обережно транслювати на інших.
Погляд. Напевно зараз питаєте, чому нічого не написав про погляд? 🙂 Навіть досвідчені правоохоронці не полягаються на погляд. Так, людина, може часто моргати, відводити очі в сторону. Або навпаки… І ось тут і проблема. Або брехун контролює погляд і робе так, щоб він був звичайний. Або на вулиці може бути вітер, чи якісь відволікаючі фактори, із-за чого буде і багато моргання і бігаючі зіниці. Один тільки погляд не можна брати за основу як окремий фактор. Як вже писав у пункті 1, треба комплексно аналізувати природність міміки, емоцій, рухів.
Треба розуміти, що психологія спілкування це не проста тема. В статті розповів про найпростіші способи виявляти брехню у повсякденному житті. Якщо є бажання більш детально розібратись в цьому “розділі” науки психології, то рекомендую почитати Пола Екмана “Теорія брехні”.