Психологічний блог Sanmentis – покращити якість життя

Прості короткі статті, які допоможуть тобі зробити своє життя кращим ✅

Як не бути жертвою психологічних маніпуляцій?

Дуже часто люди не підозрюючи стикаються з психологічними маніпуляціями. Це може проявлятись в стосунках з близькими, на роботі чи навіть з незнайомими людьми у громадських місцях.

Пропоную спочатку розібратись що таке психологічна маніпуляція і які негативні наслідки від цього. Простими словами, це коли людина в своїх інтересах своїми діями, словами примушує іншу людину до дій.

Наведу простий приклад. Торговець в магазині пропонує покупцеві купити те, що вигідно торговцю. Покупцю потрібен інший товар, але торговець доводить лякаючі аргументи, що те що хоче покупець не якісне і взагалі покупець буде незадоволений, якщо придбає те, що хоче. Тому треба купляти те, що пропонує торговець. Але це не відповідає бажанню покупця.

Також є приклад, з яким стикаються багато людей. У стосунках одна людина каже, що піде від іншої, якщо та не буде робити те що хоче перша людина. Таким чином вимушує другу людину робити щось проти своєї волі.

Згоден, що є багато випадків, коли маніпуляція не очевидна або важко протидіяти цьому. Але зазвичай, піддаючись психологічним маніпуляціям люди стають менш щасливими, страждають від цього, засмучуються. Підсвідомість не обдурити, а вона завжди говоритиме людині, що це дія вчинена проти власної волі через маніпуляцію. Це буде виражатись в першу чергу в настрої та в цілому в психологічному стані людини.

Тому треба виявляти випадки, коли хтось намагається маніпулювати і не піддаватись цьому. Але як?

Спочатку потрібно визначити свої слабкості. Серед них можуть бути такі (з матеріалів Вікіпедії):

  • пристрасть до якихось задоволень
  • бажання самостверджуватись перед людьми
  • відсутність самодостатності та самостійності
  • низька впевненість у собі
  • наївність
  • емоційна залежність чи навпаки страх перед емоціями
  • надмірна довірливість
  • жадібність
  • імпульсивність
  • літній вік або неясна свідомість у будь-якому віці

Це не єдині слабкості, їх більше, та це саме основні. Для чого потрібно визначати такі слабкості? Тому що це те, чим користуються люди, які намагаються маніпулювати. Як протистояти маніпуляціям коли визначився зі своїми слабкостями?

Наприклад, людина знає, що в неї присутня надмірна жадібність. Інша людина шахрай може цим скористатись, продаючи щось задешево в іншому місті і вимагаючи здійснити предоплату на картку. А потім нічого так і не відправити. Тому при взаємодії з людьми треба враховувати свої слабкості і що цим можливо хтось забажає скористатись в своїх інтересах.

Є ще глобальний спосіб, який прийде на користь будь-кому – розвивати свій інтелект. Тому що свідомість та здібність мислити може протидіяти слабкостям людини і не давати їй зробити дурість проти логіки.

Але потрібно не тільки протидіяти, а бажано вміти виявляти психологічну маніпуляцію. Для цього треба ставити багато запитань потенційному маніпулятору для того, щоб виявити приховану ціль або мотиви.

І коли вам здається або на сто відсотків впевнені, що інша людина намагається психологічно маніпулювати, тоді з такою людиною потрібно переривати контакт, закінчувати спілкування і уникати такої людини.

Так, згоден, якогось одного дієвого способу немає. Все залежить від сценарія події та від особливостей характеру / інтелекту жертви. Але вище наведені принципи базові і дадуть змогу почати змінювати ситуацію і становитись більш захищеним від психологічних маніпуляцій.

Написати комент

Нагору